Curriculum Vitae

Studii

Licență în Jurnalism Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării | 1999  – 2003

 

Experiență profesională

Deputat din partea Uniunii Salvați România – Camera deputaților | 2016 – până în prezent

Membru în Comisia pentru sănătate și Familie – Camera Deputaților | 2016 – până în prezent

Membru în Comisia pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor | iun. 2017 – sep. 2018

Membru și Secretar în Comisia pentru comunităţile de români din afara graniţelor ţării| 2016 – 2017

Director de cabinet – Cabinetul Ministrului Fondurilor Europene | mai 2016 – oct. 2016

Consilier – Cabinetul pentru Afaceri Europene Affairs – Cancelaria Primului Ministru | dec. 2015-mai 2016

Senior Copywriter – Mercury 360 | mar. 2014 – dec. 2015

Copywriter – The Geeks | aug. 2013 – feb. 2014

Copywriter – FCB Project (Foote & Cone Belding) | mar. 2011 – iul. 2013

Copywriter – Ogilvy & Mather Copywriter | ian. 2009 – mar. 2010

Copywriter/Project Manager – Rock’n’Roll | ian. 2007 – ian. 2008

Copywriter – Mercury 360 | nov. 2005 – dec. 2006

 

Proiecte și inițiative legislative

Cancelaria primului Ministru. Normele de aplicare ale legii ”Fiecare copil în grădiniță”, pachetul ”Anti – Sărăcie”, pachetul ”Dezvoltarea Clasei de Mijloc la Sate”, programul ”Prima lumină”, Hotărârea de Guvern privind Rețeaua Națională a Traseelor Cicloturistice din România.

Parlament. Adoptate. Accesul asiguraților din sănătate la decontările efectuate în numele lor (pacienții au la dispoziție instrumente pentru a verifica prin intermediul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate totalul decontărilor efectuate anual în numele lor, pentru a putea observa și reclama posibile fraude)

Caravana cu Medici (propunere care recunoaște și stimulează voluntariatul medical în zonele vulnerabile din mediul rural)

Pe circuit. Mai multe argumente medicale bazate pe dovezi, mai puțin fake news în Sănătate (propunere legislativă ce introduce în Legea Audiovizualului nr. 504/2002 obligaţia pentru radiodifuzori “de a face distincţia clară între opinii şi fapte, de a încuraja argumentele medicale bazate pe dovezi şi de a include în program perspectiva unui medic specialist cu experienţă în tema abordată”)

Finanțarea medicinei de familie și stimularea instalării medicilor de familie în zonele defavorizate (propunere de creșterea procentului alocat din FNUASS de la aproximativ 6% la 8% alături de obligația autorităților locale de a oferi stimulente și facilitatăți de instalare acelor medici care aleg să-și desfășoare activitatea în medii defavorizate, în special în mediul rural, acolo unde avem un deficit de sute de medici de familie.)

Legea feedback-ului pacienților (propunere legislativă pentru implementarea mecanismului de feedback din partea pacienților privind serviciile medicale) 

Stop nosocomiale (Lege privind prevenirea, diagnosticarea și tratamentul infecțiilor asociate asistenței medicale din unitățile medicale și din centrele rezidențiale din România)

 

Competențe și abilități sociale 

Abilități în domeniul comunicării sociale (Publicitate, Relații publice, Marketing Politic

Capacitate de organizare a activităților în mod eficient și de respectare a termenelor limită stabilite; 

Capacitate de adaptare la situații noi, neprevăzute;

Capacitate de îndeplinire a sarcinilor în condiții sporite de stres și în termene limită strânse.  

 

Limbi străine

Engleză C2

Franceză B2

Declarație de avere